czwartek, 17 marca 2011

Kościół Marcina Lutra w Bydgoszczy


http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=625494&page=12


Świątynia istniała w Bydgoszczy tylko 39 lat. Dziś na jej miejscu stoi Młodziezowy Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy.
Do jego powstania przyczynił się intensywny rozwój ewangelickiej architektury sakralnej na terenie Bydgoszczy pod koniec XIX a na początku XX wieku.
Autorem projektu kościoła jest Ismar Hermann.  Kiedy stworzył go w 1904 roku, został przesłany do Berlina w celu zatwierdzenia go przez Ministerstwo Robót Publicznych a dokładniej nadzorcę wszelkich prac w zakresie budownictwa sakralnego na obszarach znajdujących się pod zaborem pruskim.
I tak też się stało. Świątynia w całej swej okazałości do użytkowania przez niemiecką gminę była gotowa w 1906 roku.
Chociaż ostatecznie została rozebrana w 1945 roku to zniszczeniu uległa już w 1939 roku a dokładniej 3 września, podczas tzw. „Krwawej Niedzieli” w Bydgoszczy.
Podczas tego wydarzenia Kościół Marcina Lutra był punktów oporu dywersantów. Z jego wież strzelano i w efekcie sam kościół również został ostrzelany przez co doszło do wybuchu ognia.
Kościół spłonął a jego ruiny czekały na rozebranie aż do końca wojny.


ARCHITEKTURA

Zakwalifikowany został do stylu neogotyckiego, który w tamtym okresie był popularny wśród budowli sakralnych.
Był podobny do istniejącego do dziś przy ulicy Nakielskiej Kościoła Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy. Podobna jednak nie identyczna. Kościół Marcina Lutra miał niesymetryczną bryłę, z dostawioną wieżą po lewej stronie nawy głównej. W owej wieży znajdowało się przejście wiodące na antresolę, czyli empory. 
Kościół Marcina Lutra również należał do budowli o znacznej wartości architektonicznej dla miasta.

0 komentarze:

Prześlij komentarz