czwartek, 17 marca 2011

Kościół stary Św. Ducha w Bydgoszczy


Kościół Klarysek jako Straż Pożarna, ok. 1880
http://www.muzeum.bydgoszcz.pl/zbior.php?id=14&g=46


Kolejny kościół z serii pierwszy. Tym razem pierwszy kościół szpitalny w Bydgoszczy.
Znajdował się na Przedmieściu Gdańskim, za Bramą Gdańską, w miejscu obecnego kościoła klarysek przy ul. Gdańskiej. Chociaż został zlikwidowany w 1645 roku jego relikty przetrwały do dziś i podziwiać je może każdy, choć zapewne nie każdy o tym wie. Mury starego kościoła św. Ducha przetrwały do dziś jako prezbiterium kościoła klarysek znajdującego się przy ul. Gdańskiej.
A jak dokładnie do tego doszło?

Czas na kilka słów na temat historii.

Stary kościół św. Ducha powstał w wyniku  rozwoju sieci przytułków dla chorych i ubogich w Bydgoszczy w XVI wieku.
Jego pierwotna forma była drewniana. Był usytuowany zaraz obok szpitala oraz ogrodu.

Ogród uprawiany przez ubogich, później został przekształcony na ogród klasztorny klarysek, a w XIX wieku na park regencyjny. Obecnie to najstarszy bydgoski park im. Kazimierza Wielkiego.
Świątynia i szpital przez cały okres istnienia otrzymywała dary jednak dopiero w wyniku nadejścia “złotego wieku” i wzbogacenia się bydgoszczan zdecydowano o wybudowaniu świątyni murowanej. Prace rozpoczęto w 1582 roku a ostatecznie ukończono w 1590 roku.

W 1615 roku do Bydgoszczy przybył zakon Klarysek i Kościół św. Ducha stał się ich kościołem zakonnym. Kościół był cały czas przebudowywany i rozbudowywany aż w końcu stara świątynia stanowiła teraz jedynie sklepione prezbiterium nowego gotycko- renesansowego kościoła klarysek, który został konsekrowany 17 września 1645 roku i nazwany imionami: św. Wojciecha, św. Klary i św. Barbary.

ARCHITEKTURA

Jeżeli chodzi o styl architektoniczny starego Kościoła św. Ducha to była to skromna budowla gotycka orientowana, salowa, z ozdobnym szczytem od strony zachodniej. Miała kwadratową zakrystię od północnej strony a także kryptę. 
Jego wejście znajdowało się od zachodu.





0 komentarze:

Prześlij komentarz