czwartek, 17 marca 2011

Wstęp

 

Bydgoszcz- tableau z widokami miasta, z wydawnictwa L΄allemagne Illustrée par V.A. Malte-Brun, 19. Royaume de Prusse (Posnanie, 3), H. Cleryot (rys.), drzeworyt podkolorowany akwarelą, 18,8 x 27,8, wyd. Paryż 1885
http://www.muzeum.bydgoszcz.pl/zbior.php?id=12&g=67 


Wybrany przeze mnie temat do opracowania to budownictwo sakralne w Bydgoszczy. Jednak postanowiłam uściślić ten temat i  ograniczę się do nieistniejących budynków sakralnych na terenie Bydgoszczy.
Czemu akurat taki segment a nie np. kościoły katolickie, ewangelickie itp.? Ponieważ o tym czego nie ma zwykło się nie mówić a często można dowiedzieć się czegoś ciekawego np. poznać legendę, dowiedzieć się, czemu zburzono coś co było bardzo wartościowe, albo zdać sobie sprawę z tego, że chociaż czegoś nie ma to tak naprawdę nadal jest tylko funkcjonuje pod inna postacią.
W Bydgoszczy nieistniejących już obiektów sakralnych było 15 (do tylu dotarłam). Wśród nich katolickie, ewangelickie, żydowskie.Jedne bardziej okazała a inne mniej. Jedne z bogatszą historią drugie z ubogą, jednak wszystkie z pewnością mało znane.

Życzę miłej lektury.

2 komentarze:

Wojciech Roszkowski pisze...

W pewnym momencie nadchodzi czas na stawianie własnego wymarzonego domu to wtedy tak naprawdę nic innego nas nie interesuje. W moim przypadku chętnie czytam artykuły https://motobudowa.pl/category/budowanie-domu/ co jest tak naprawdę potrzebne, aby zbudować dom. W moim przypadku takie porady się sprawdziły i teraz mogę powiedzieć, że wiem już więcej na temat budownictwa.

Anonimowy pisze...

Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

Prześlij komentarz