czwartek, 17 marca 2011

Kościół św. Marii Magdaleny w Wyszogrodzie (Bydgoszczy?)


http://www.mikolaj-bydgoszcz.home.pl/historia/hist01.htm


Czy Kościół św. Marii Magdaleny można zaliczyć do budowli sakralnych Bydgoszczy?
Myślę, że tak. Chociaż powstał na długo przed otrzymaniem przez Bydgoszcz praw miejskich (pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w 997 roku a Bydgoszcz prawa miejskie otrzymała w 1346 roku), mało tego na długo przed przyłączeniem Fordonu do Bydgoszczy to z administracyjnego punktu widzenia na dzień dzisiejszy kościół ten znajdował się na terenie miasta.
A gdzie dokładnie się znajdował?
Znajdował się przy wczesnośredniowiecznym grodzie Wyszogród, przy brzegu Wisły a obecnym terenie Bydgoszczy.

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, iż z historia kościoła wiąże się legenda. Legenda o pobycie św. Wojciecha w Wyszogrodzie w kwietniu 997 roku. Podróż ta była związana z misją chrystianizacyjną do Prusów (cała legenda do przeczytania w odnośniku poniżej).


 
Czy legenda jest prawdziwa? Nie wiadomo jak to z legendami bywa, jednak znajduje odzwierciedlenie w niektórych dokumentach kościelnych z XVI wieku.

Pierwsza notka o parafii wyszogrodzkiej pochodzi z 1325 roku (Najstarsze wzmianki parafii na terenie powiatu bydgoskiego: Wyszogród – 1198 r., Dobrcz – 1315 r.)


Po najeździe krzyżackim na Wyszogród w 1330 roku jedyne co pozostało to osada wiejska i kościół, który odbudowano w przeciwieństwie do grodu.



W XIV wieku rozpoczyna się era Fordonu. Jednak do czasu aktu lokacyjnego Jagiełły w 1424 roku opiekę duszpasterską nad mieszkańcami miasteczka sprawowali nadal księża kościoła św. Marii Magdaleny. Na nabożeństwa mieszczanie udawali się do Wyszogrodu .
Kiedy w 1435 roku w Fordonie wybudowano pierwszą świątynie, Kościół św. Marii Magdaleny powoli odchodził w niepamięć.
Wszystko to m.in. za sprawą wyludnienia wsi w XV wieku i zmiany jej obszaru w pola uprawne mieszczan fordońskich.
Chociaż kościół został opuszczony w XV wieku to fizycznie nadal istniał jeszcze 150 lat. Pełnił najróżniejsze funkcje. Prawdopodobnie trzy razy w roku były w nim odprawiane msze odpustowe(dokładnie nie wiadomo do kiedy), chociaż w międzyczasie pełnił funkcję zagrody dla zwierząt.

ARCHITEKTURA


Niestety brak wystarczających źródeł nie pozwala na odtworzenie wyglądu świątyni.
Jedyne zachowane informacje na temat budowli to te, które mówią o tym, że trzy kolejno wznoszone budynki świątyni: w XII wieku, w 1349 roku i w 1591 roku były niewielkie i wykonane z drewna. 
I tu ciekawostka.  Kościół św. Marii Magdaleny nigdy nie był nazywany kaplicą, chociaż jego wygląd mógłby się do tego przyczynić. Zawsze był kościołem.

0 komentarze:

Prześlij komentarz