czwartek, 17 marca 2011

Kościół stary św. Stanisława w Bydgoszczy

Kolejny, bo już trzeci nieistniejący gotycki  kościół szpitalny.
znajdował się za murami miasta i Bramą Kujawską, gdzie współcześnie znajdują się budynki przy ulicy Zbożowy Rynek 3.
Historia jego powstania nie jest zaskakująca, wręcz przeciwnie. Powstał tak jak poprzednie kościoły szpitalne w wyniku rozwoju sieci przytułków dla ubogich i chorych w XVI wieku.
Informacje na temat dwóch drewnianych budynków ufundowanych przez bydgoszczan dla chorych pochodzą z 1502 roku.
W 1529 r. starosta bydgoski Stanisław Kościelecki polecił od nowa zbudować kościół i szpital pod wezwaniem św. Stanisława biskupa i męczennika.
Kościół pw. św. Stanisława został poświęcony w 1583 roku.
Początkowo dobrze utrzymywany szpital i kościół około 1745 roku jawił się już jako zaniedbany. Stało się tak z powodu niedbalstwa i zaprzestania opieki nad placówką przez zubożałe  miasto. W konsekwencji kaplica przestała być używana. Nie było w niej już nawet ołtarza nie wspominając o  wyposażeniu.
Jednak To jeszcze nie był koniec kościoła. Ówczesny proboszcz bydgoski ks. Jan Dutkowski zajął się nim w 1802 roku. Kaplica otrzymała nowy dach, trzy ołtarze, ambonę, ławki oraz dzwon. Nie cieszyła się nimi długo. !5 lat później władze pruskie sprzedały obiekt. Nowy właściciel po wcześniejszym wyburzeniu obiektu postawił kamienicę, która prawdopodobnie stanęła na fundamentach poprzedniej budowli. Skąd taki wniosek? Świadczy o tym rzut poziomy, na kamienicę, który jest identyczny.

ARCHITEKTURA

O wyglądzie Kościoła pw. św. Stanisława w Bydgoszczy mówią dwa plany. Pierwszy Erika Dahlberga w 1657 roku, drugi planie z 1774 i 1800 roku.
Była to skromną, gotycka budowlę z wydłużonym prezbiterium, stojącą przy drodze wylotowej z miasta.

0 komentarze:

Prześlij komentarz